KONST / Oljemålningar / Oljemålning 4925191

nr 492 5191

Erik Höglund (1932-1998). Olja på duk 84 x 33 cm, Proveniens: inköpt på vernissage på Blekinge Länsmuseum i Karlskrona under slutet av 50-talet av säljarens mormor och morfar. (Enligt mormorderns uppgift föreställer den större målningen Höglunds barn i en lägenhet i Gamla Stan i Stockholm.)

Utrop:

1.000 kr

Såld:

1.200 kr

måndag 29 oktober 2007
kl 16:24:45

29/10 16:00:02 1      1.100 kr
29/10 16:19:45 2      Vinnande bud

  • Tema
  • 29 okt

Höglund

Erik Höglund (1932-1998)

Läs mer om Höglund